zgłoś błąd lub sugestię

Sumamed, Sumamed Forte, tabletki, kapsułki, syrop, granulat, Azithromycinum (Pliva Kraków)

3.03
średnia ocena na podstawie 18 opinii
Ten produkt znajdziesz w tych kategoriach: Zobacz inne produkty firmy:
Informacje o produkcie

Antybiotyk makrolidowy z klasy azalidów. Działa bakteriostatycznie na bakterie Gram–dodatnie wrażliwe na erytromycynę, głównie na Staphylococcus aureus, Streptococcus spp. Wobec bakterii Gram–ujemnych działa silniej niż erytromycyna, m.in. Haemophilus influenzae, H. parainfluenzae, Moraxella catarrhalis, Neisseria spp., Campylobacter jejuni, Gardnerella vaginalis, Legionella spp., Treponema pallidum. Działa także na Chlamydia spp., Ureaplasma urealyticum, Borrelia burgdorferii, Mycoplasma pneumoniae oraz oprtunistyczne patogeny związane z zakażeniem HIV (kompleks Mycobacterium avium–intracellulare, Pneumocystis carinii, Toxoplasma gondii). Nie działa na enterokoki, szczepy gronkowców oporne na meticylinę i praktycznie na Corynebacterium diphtheriae. Azytromycyna jest niewrażliwa na działanie soku żołądkowego. Obecność pokarmu znacznie zmniejsza jej biodostępność. Podana na czczo wchłania się z przewodu pokarmowego w 30–40%, a następnie szybko przenika do ognisk zakażenia w tkankach, osiągając w nich kilkakrotnie większe stężenia niż we krwi (m.in. gruczoł krokowy, jądra, jajniki, macica, migdałki podniebienne, płuca). Szczególnie duże stężenia (700 razy większe niż we krwi) osiąga w monocytach krwi obwodowej, co jest istotne w zakażeniach wywołanych przez Mycobacterium avium–intracellulare. Azytromycyna nie przenika do płynu mózgowo–rdzeniowego. Okres półtrwania w fazie eliminacji wynosi 68 h, co sprawia, że stężenia terapeutyczne w tkankach utrzymują się jeszcze przez 5–7 dni od podania ostatniej dawki. Wiązanie z białkami osocza wynosi (w zależności od stężenia) 7–50%. Azytromycyna jest wydalana głównie w postaci nie zmienionej, przede wszystkim z kałem i w około 6% z moczem.

Wskazania
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła, migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego), zakażenia dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, śródmiąższowe i odoskrzelowe zapalenie płuc), choroby przenoszone drogą płciową (niepowikłane nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, zapalenie szyjki macicy), zakażenia skóry i tkanek miękkich (róża, liszajec, wtórne ropne zapalenie skóry, rumień wędrujący w przebiegu boreliozy).

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na azytromycynę, inne antybiotyki makrolidowe lub jakkąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

 Filtruj: 
Użytkownik ~Mikka
Tylko dla osób o mocnych żołądkach.
dodano: 5-01-2016, 10:26
Dostałam ten antybiotyk na ostre zapalenie zatok. Po około godzinie od przyjęcia pierwszej dawki straszny ból głowy i brzucha, a następnie biegunka.Poza tym w nocy kompletnie nie mogłam spać, co mi się nie zdarza, tym bardziej, że poprzednia noc z racji choroby była nieprzespana. Nikomu nie życzę takich przeżyć, zaraz na drugi dzień poszłam do mojej lekarki i zmieniła mi lek na inny, po którym już było dobrze. Może i skuteczny w walce z infekcją, ale jakim kosztem, ja dziękuję.
Zalety:
nie doszukałam się zalet
Wady:
- ból brzucha
-bezsenność
- biegunka
Czy ta opinia jest pomocna? (3)
 
Użytkownik ~Lilly
Lekarstwo powoduje bóle brzucha i powoduje utratę apetytu
dodano: 31-05-2014, 22:35
Moja 4-letnia córeczka dostała ten lek z powodu intensywnego mokrego kaszlu (początkowo przez tydzień brała Pulneo i Flavamed, ale nie pomogły). Dostała dawkę 4 ml przez 4 dni. Jako takiej reakcji alergicznej nie było, ale często skarżyła się na ból brzuszka (mimo osłony 2 x dz.) i straciła apetyt. Przede wszystkim lekarstwo okazało się nieskuteczne i po 10 dniach dostała kolejny antybiotyk, tym razem Klacid.
Zalety:
brak
Wady:
ból brzucha
utrata apetytu
Czy ta opinia jest pomocna? (4)
 
Użytkownik ~Anna
NAJGORSZY ANTYBIOTYK
dodano: 13-05-2014, 22:59
NIGDY WIECEJ !!! po pierwszej dawce tego leku podanej 6letniemu dziecku , po 2godzinach wystąpiła straszna wysypka na całym ciele, wszędzie czerwone plamy , na twarzy rękach plecach nogach, lek został odrazu odstawiony i dziecko dostaje leki antyalergiczne mimo że alergikiem niejest, jest płaczliwe i niechętne do zabawy to skutki tego leku powinni go wycofać !!!
Zalety:
Wady:
Bardzo duzo silnych skutków ubocznych, niepowinno się tego podawać dziecku.
Czy ta opinia jest pomocna? (3)
 
Użytkownik ~emi
nie dla mojej córki
dodano: 9-04-2014, 11:09
bez efektu.córka miała go dwa razy w życiu i dwukrotnie bez efektu.już drugi raz stan zapalny przeniósł się na oskrzela i zatoki.dodatkowo bóle brzuszka podczas przyjmowania.był przepisywany tylko dlatego że mała dawka raz na dobę i tylko przez 3 dni.ale kompletnie nieskuteczny u nas.wręcz pogorszył sprawę.
Zalety:
małe dawki,krótki czas podawania
Wady:
gorzki,nieskuteczny
Czy ta opinia jest pomocna? (2)
 
Użytkownik ~Kasia
Skuteczny antybiotyk
dodano: 31-03-2014, 18:29
Lek bardzo skuteczny, po 4 dniach choroba (zespół zatokowo-oskrzelowy do tego ból gardła i wysoka gorączka) całkowicie ustała. Jestem bardzo zadowolona, szybka kuracja i szybki powrót do zdrowia!! Jedynym skutkiem ubocznym, który u mnie wystąpił był brak apetytu (z czego wcale nie ubolewam :) )
Zalety:
tylko 3 dni zażywania po 1 tabletce
szybkie działanie
skuteczność
Wady:
brak apetytu
Czy ta opinia jest pomocna? (6)
 
Najczęściej wyszukiwane w tej kategorii
Zdrowie TOP 5
Linea 40+
94 opinie, 1 zdjęcie
Pulneo, syrop
85 opinii, 5 zdjęć
Sinupret tabletki
63 opinie, 4 zdjęcia
Sinulan Forte, tabletki
40 opinii, 5 zdjęć
DUOMOX amoxicillina, antybiotyk
129 opinii, 2 zdjęcia
Ostatnie opinie