zgłoś błąd lub sugestię

Król Lew (Disney)

4.78
średnia ocena na podstawie 23 opinii
Ten produkt znajdziesz w tych kategoriach: Zobacz inne produkty firmy:
Informacje o produkcie

Król Lew (ang. The Lion King) - film animowany ze studia Walta Disneya, wydany w 1994. Był to 32. pełnometrażowy film, wydany przez wytwórnię.

Fabuła filmu pokazuje losy Simby - młodego lwa, który poznaje swoje miejsce w "Wielkim kręgu życia", i pokonuje szereg przeszkód, by zostać królem Lwiej Ziemi.

Scenariusz nawiązuje do dramatu Williama Shakespeara pod tytułem Hamlet. Muzykę do Króla Lwa skomponowali Elton John i Hans Zimmer, słowa napisał Tim Rice. Muzyka oraz utwór Can you feel the love tonight zostały uhonorowane dwoma Oscarami za rok 1994 w kategoriach: najlepsza oryginalna muzyka filmowa i najlepsza oryginalna piosenka filmowa.

Disney wydał jeszcze dwa filmy - sequel Króla Lwa pt. Król Lew II: Czas Simby oraz midquel Król Lew 3: Hakuna Matata.

W filmie poznajemy Simbę - młode, bardzo ciekawe świata lwiątko. Simba jest synem króla Mufasy, władcy Lwiej Ziemi i jego następcą. Na tytuł króla chętny jest także Skaza (ang. Scar), brat Mufasy. Żywi on nienawiść do swego brata, a tym bardziej do Simby, który odebrał mu miano następcy tronu. Skaza obmyśla podstępną intrygę, w wyniku której Mufasa ginie. Skazie udaje się wmówić Simbie, że to on odpowiedzialny jest za śmierć ojca i że musi opuścić Lwią Ziemię, jeżeli nie chce, aby spotkała go kara i gniew stada. Ledwo żywego Simbę odnajdują surykatka Timon i guziec Pumba - dwójka wesołych przyjaciół, których los również nie oszczędził. Oni jednak nie przejmują się swoją dolą. Ratują Simbę i przekazują mu wielką życiową prawdę: hakuna matata - czyli nie martw się. Simba wiedzie z Timonem i Pumbą beztroskie życie do czasu, kiedy przypadkowo pojawia się Nala - przyjaciółka Simby z dzieciństwa. Opowiada mu o okrucieństwach i zniszczeniach krainy, skąd pochodzi. Za panowania Skazy Lwia Ziemia stała się okropnym miejscem, z którego uciekła zwierzyna. Simba nie chce zgodzić się na powrót, ciągle ucieka przed przeszłością. Prawidłową decyzję pomagają mu podjąć Rafiki, wszechwiedząca małpa, oraz duch jego ojca. Simba powraca na Lwią Skałę, pokonuje Skazę i odzyskuje miano następcy tronu. Przekonuje się, że uciekanie przed przeszłością nie miało sensu. Los nie oszczędza czasem przykrych zdarzeń, lecz od przyszłości nie można uciekać - należy uczyć się na doświadczeniach.

W polskim dubbingu głosów postaciom użyczyli między innymi: Krzysztof Tyniec (Timon), Marek Barbasiewicz (Skaza), Tadeusz Borowski (Zazu), Emilian Kamiński (Pumba) czy Wiktor Zborowski (Mufasa). W oryginalnej wersji głosu użyczali m.in. Jeremy Irons, Whoopi Goldberg, Matthew Broderick czy Rowan Atkinson.

 Filtruj: 
Film animowany dla całej rodziny
dodano: 15-12-2016, 21:19
Rewelacyjna bajka dla całej rodziny. Oglądałam jako dziecko wiele razy, jako osoba dorosła również i moje dzieci. Bajka opowiada o małym Simbie, który ucieka oskarżony o śmierci swego ojca przez wujka, który bardzo chce zostać królem. Opowieść o miłości, przyjaźni. Bardzo wzruszająca, ale momentami bawiąca do łez. Wielki plus za postacie Timona i Pumby które są przezabawne.
Zalety:
1. Cudowny,animowany film dla całej rodziny.
Wady:
Nie ma
Czy ta opinia jest pomocna? (0)
 
Użytkownik Evvv
7 0 0
Fantastyczna ;)
dodano: 7-10-2014, 15:29
Kiedyś ja się w niej zakochałam, a teraz Córa poszła w moje ślady ;)
Zalety:
Cały film to jedna wielka zaleta ;)
Wady:
Oczywiście brak !
Czy ta opinia jest pomocna? (0)
 
Użytkownik kw89
21 0 2
Bajka dla każdego :)
dodano: 26-03-2013, 19:09
Bajka dla pokoleń :) Oglądałam ja z mężem gdy byliśmy dziećmi , oglądała starsza córka i napewno obejrzy młodzsy syn.
Bajka uczy oraz pokazuje konsekwencje naszych poczynań.
Zalety:
Wady:
Czy ta opinia jest pomocna? (1)
 
wzruszy każdego
dodano: 26-03-2013, 12:20
Cudowna historia o miłości, przyjaźni, poświęceniu. Pięknie ujęta walka dobra ze złem gdzie dobro zwycięża. Wiele wzruszających scen, ale także ty śmiesznych. Piękne piosenki pozostające długo w pamięci. Bajka którą pokochało następne pokolenie i pewnie pokocha jeszcze nie jedno.
Zalety:
ukazuje, że dobro zwycięża,
jest idealna do oglądania dla osób w każdym wieku,
nie starzeje się,
cudowna oprawa muzyczna
Wady:
Czy ta opinia jest pomocna? (1)
 
przepiękna bajka
dodano: 5-08-2012, 20:24
Piękna , wzruszająca bajka, opowiadająca o przyjaźni, miłości,poświęceniu i o o tym co w życiu jest ważne. Nie lubie momentu kiedy ginie ojciec simby, zawsze płaczę w tym momencie nawet gdy juz film oglądam po raz 4, mojej córci muszę przewijać ten fragment, bardzo przeżywa fakt że ginie mufasa.
Klasyka disneya, która przechodzi z pokolenie na pokolenie
Zalety:
Wady:
Czy ta opinia jest pomocna? (2)
 
Najczęściej wyszukiwane w tej kategorii
Dla dzieci TOP 5
Krople Sab Simplex
335 opinii, 17 zdjęć
Infanrix Hexa - szczepionka skojarzona (DTP+IPV+Hib+WZW B)
242 opinie, brak zdjęć
Pneumolan, Syrop na kaszel i wzmacnianie odporności
72 opinie, 5 zdjęć
Nico/Nico Plus, Wózek-wersja do 01.2016
112 opinii, 18 zdjęć
Wózek Marita
89 opinii, 5 zdjęć
Ostatnie opinie