zgłoś błąd lub sugestię

Folik, kwas foliowy (Gedeon Richter)

4.73
średnia ocena na podstawie 11 opinii
Ten produkt znajdziesz w tych kategoriach: Zobacz inne produkty firmy:
Informacje o produkcie

Skład: 1 tabletka zawiera 0,4 mg kwasu foliowego.

Działanie: Uzupełnia niedobory kwasu foliowego w organizmie. Zapobiega wystąpieniu wad wrodzonych płodu, zmniejsza ryzyko wystąpienia wady cewy nerwowej. Kwas foliowy spełnia istotną rolę w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, odgrywa ważną rolę w tkankach, w których zachodzą liczne podziały komórkowe (układ krwiotwórczy, nabłonek przewodu pokarmowego, tkanki płodu).

Kiedy brak jest odpowiedniej ilości kwasu foliowego, może dojść do niedokrwistości, biegunki, a jeśli stan ten przedłuża się, należy liczyć się ze skutkami spowolnienia syntezy DNA i podziału komórek, a nawet upośledzeniem funkcji układu nerwowego. Zaburzenia dotyczące podziału komórek sprzyjają powstawaniu raka, niedobór kwasu foliowego może więc powodować transformacje nowotworowe.

Wskazania: Profilaktycznie kobietom w wieku rozrodczym przed poczęciem i w I trymestrze ciąży w celu zmniejszenia ryzyka powstania wad cewy nerwowej u dzieci. Zalecany także w Stanach niedoboru kwasu foliowego.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na kwas foliowy.

Informacje dodatkowe: Wady cewy nerwowej mogą wystąpić u zdrowych kobiet. Kobiety, które uprzednio urodziły dzieci dotknięte wadą lub pochodzą z rodzin, w których ta wada wystąpiła, powinny zgłosić się do Poradni Genetycznej, a kwas foliowy zalecany jest wówczas w dawkach większych, ustalonych przez lekarza.

Dawkowanie: Kobiety mogące zajść w ciążę powinny przyjmować 1 tabl. na dzień, co najmniej przez 3 miesiące przed poczęciem i w I trymestrze ciąży.

Opakowanie: 30, 60, 90 tabletek.

 

 Filtruj: 
Użytkownik ~nika
moge polecic
dodano: 11-10-2017, 16:56
Brałam ten kwas nawet rok przed poczęciem, wiem że im wcześniej tym lepiej :) żadnych wad nie potrafię wskazać.
Zalety:
Wady:
Czy ta opinia jest pomocna? (0)
 
Najpopularniejszy, sprawdzony - również polecam
dodano: 22-03-2014, 11:30
Kwas foliowy zaczęłam brać jeszcze przed ciążą (zaleca się minimum miesiąc przed poczęciem), na hasło "kwas foliowy" dostałam w aptece Folic (pisany przez "c"), po 30 tabletkach przerzuciłam się jednak na Folik, ponieważ to chyba najbardziej sprawdzony lek na polskim rynku i zawiera 0,4 mg kwasu foliowego (poprzedni preparat miał 0,2 mg). Z tego co widzę dawka 0,4 mg jest najpopularniejsza w preparatach tego typu i najczęściej zalecana (kwasu foliowego nie można przedawkować, więc uważam, że lepiej trochę większa dawka). Stosowałam go - zgodnie z zaleceniami lekarza - do końca pierwszego trymestru, potem przeszłam na preparat multiwitaminowy. Tabletki są małe, łatwe w połknięciu, nie odczuwałam żadnych skutków ubocznych. Cena to ok. 6 zł za 30 tabletek, 10 zł za 60, 13 zł za 90. Jest to lek, nie suplement diety.
Zalety:
- zalecana dawka 0,4 mg
- łatwo dostępny
- stosunkowo tani
- łatwy do połknięcia
- jeden z popularniejszych (= sprawdzony)
Wady:
nie widzę
Czy ta opinia jest pomocna? (2)
 
Godny Polecenia
dodano: 17-03-2014, 10:57
Używałam Folik kwas foliowy przez pierwsze 2 miesiące ciąży i uważam że jest świetny, ma same zalety dla każdej kobiety w ciąży jak również przed ciążą. Najlepiej stosować go juz 33 miesiące przed ciążą.
Zalety:
dostarcza witaminy potrzebne kobiecie w ciąży jak i starającej się o potomstwo
Wady:
brak
Czy ta opinia jest pomocna? (0)
 
niezbędny lek jeśli planujesz dziecko
dodano: 12-03-2014, 10:19
ten lek zalecił mi lekarz, ale... zanim mi go polecił już wcześniej z niego korzystałam.
Zalety:
tani
Wady:
Czy ta opinia jest pomocna? (0)
 
Super!
dodano: 11-03-2014, 18:25
Ten kwas foliowy biorę odkąd się dowiedziałam, że jestem w ciąży. Na szczęście bardzo wcześnie. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Cenowo jest nieźle, tabletki małe, łatwe do połknięcia i dawka odpowiednia. Warto polecić!
Zalety:
- dostępny w każdej aptece
- tani
- łatwy do połknięcia
Wady:
brak
Czy ta opinia jest pomocna? (1)
 
Najczęściej wyszukiwane w tej kategorii
Dla mamy TOP 5
PRENALEN syrop
64 opinie, 4 zdjęcia
Smakowite Wypieki, kolekcja, dwutygodnik
2 opinie, 5 zdjęć
Maltan maść do pielęgnacji brodawek sutkowych
39 opinii, 3 zdjęcia
Laktator Mini Electric
88 opinii, brak zdjęć
Laktator ręczny ISIS
81 opinii, 1 zdjęcie
Ostatnie opinie
 • Dołączam się do pozytywnych opinii o plecakach babyono. Pakuję się w niego swobodnie i używam na spacery, na zakupy i ... »
  gość
  dodano: 16.10.2017
 • Brałam ten kwas nawet rok przed poczęciem, wiem że im wcześniej tym lepiej Smile żadnych wad nie potrafię wskazać. »
  gość
  dodano: 11.10.2017
 • Dobry i tani. Po dłuższym czasie użytkowania, powyżej 3 miesięcy niestety laktator dziwnie się zapowietrzał i musiałam co ... »
  gość
  dodano: 08.10.2017
 • Taka torba to bardzo fajna sprawa, jest lekka i pojemna. Dla każdej mamy to ogromnie ważne, aby móc pomieścić wszystkie ... »
  gość
  dodano: 02.10.2017
 • Jestem mamą 4 miesięcznego już chłopca. Od początku miał problemy z prawidłowym ssaniem piersi - pomimo częstych wizyt w ... »
  gość
  dodano: 01.10.2017