zgłoś błąd lub sugestię

Co siedzi w paście do zębów

22 komentarze
Chemical / bangla.pl, czwartek, 7 kwietnia 2011

Trudno wyobrazić sobie codzienną higienę bez pasty do zębów. Używamy jej sami, nakładamy ją także na szczoteczki naszych dzieci. I tak tubka za tubką, niemalże od kołyski. Warto wiedzieć, z czego składa się to zamknięte w kolorowej tubce mazidło.

W skład współczesnej pasty do zębów wchodzi kilka podstawowych grup składników, co przedstawia poniższa tabela:

Składniki

Działanie

Przykłady (INCI)

Środki ścierne

Składniki decydujące o właściwościach czyszczących

Krzemionka (Hydrated Silica), węglan wapnia (Calcium Carbonate), hydroksyapatyt (Hydroxyapatite)

Środki pieniące

Wytwarzanie piany, umożliwiającej równomierne rozprowadzenie składników pasty

Betaina kokamidopropylowa (Cocamidopropyl Betaine), laurylosiarczan sodu (Sodium Lauryl Sulfate), mirystoilosarkozynian sodu (Sodium Myristoyl Sarcosinate), Steareth-30

Związki fluoru

Zapobieganie próchnicy

Fluorek sodu (Sodium Fluoride), fluorek cyny (Stannous Fluoride), aminofluorek I generacji (Olaflur), aminofluorek II generacji (Fluorinol)

Środki formujące

Utrzymują odpowiednią konsystencję pasty

Hydroksyetyloceluloza (Hydroxyethylcellulose), gliceryna (Glycerin), guma celulozowa (Cellulose Gum), karbomer (Carbomer)

Środki konserwujące i przeciwutleniające

Niezbędne do utrzymania dobrej jakości pasty przez cały okres jej ważności

Parabeny (Methylparaben, Propylparaben), biguanid polyaminopropylu (Polyaminopropyl Biguanide), fenoksyetanol (Phenoxyethanol), octan tokoferolu (Tocopheryl acetate), alkohol benzylowy (Benzyl Alcohol)

Substancje słodzące

Poprawiają smak pasty

Sacharyna (Saccharin), sacharynian sodu (Sodium Saccharin), izomalt (Isomalt), ksylitol (Xylitol), sorbitol (Sorbitol), sukraloza (Sucralose)

Aromaty

Poprawiają smak i zapach pasty

Aromaty (Aroma), Limonen (Limonene)

Barwniki

Zabarwiają pastę

Np. tlenek tytanu (Titanium Dioxide, CI 77891) - biały, błękit brylantowy (CI 42090), biksyna (CI 75120) - pomarańczowy

Inne

Poprawiające właściwości pasty

Ksylitol (Xylitol) - niszczący bakterie powodujące próchnicę, substancje sprzyjające remineralizacji, ekstrakty roślinne

 

Bezlitosna dla osadu, łagodna dla szkliwa

Środki ścierne stanowią jeden z głównych składników pasty do zębów i odpowiadają za jej właściwości czyszczące, umożliwiając usuwanie osadów nazębnych. Jednak co za dużo, to nie zdrowo - wysokościerne pasty, oprócz ścierania osadów, mogą także uszkadzać szkliwo. Ścieralność past określana jest najczęściej współczynnikiem RDA (Radioactive Dentin Abrasion), którego wyznaczanie odbywa się poprzez szczotkowanie daną pastą napromieniowanej, zawierającej radioaktywny fosfor (32P) zębiny. Czym więcej radioaktywnej zębiny zostanie starte, tym silniej promieniować będzie pasta po szczotkowaniu i tym wyższy będzie jej współczynnik ścieralności RDA.

W przypadku zębów wrażliwych uznaje się, że RDA powinno mieścić się w granicach 30-70 (pasty o niskiej ścieralności), chociaż dla wysokościernych past (np. dla palaczy) American Dental Association dopuszcza wartość RDA nawet do 250. W niektórych krajach wartość RDA pasty można znaleźć na opakowaniu:

Wartość RDA podana na tubce pasty Elmex (źródło: Wikipedia)

 

Niestety, w Polsce jest to niepraktykowane. Jedyną marką, która oficjalnie informuje (na polskiej stronie internetowej) o wartości RDA swoich past, jest Elmex. Niestety, próby nawiązania kontaktu z większością producentów past do zębów odbyły się na zasadzie przysłowiowego "jak grochem o ścianę". Tylko kilku producentów/dystrybutorów udzieliło odpowiedzi na zapytanie o współczynnik RDA swoich past, chociaż odpowiedzi niektórych z nich były dość enigmatyczne (co ma oznaczać to "około" - szacowanie, zaokrąglanie czy wysysanie z palca?).

Marka

Nazwa

RDA

Elmex

Dla dzieci 1-6 lat

60

Vademecum

Junior

46

R.O.C.S.

Kids

45

Weleda

Kinder Zahn-Gel

40

Odol-med 3

Milchzahn

40-50

Urtekram

Dla dzieci

około 50 ***

Ziajka

Żel Czary-Mary

około 30

Adent

Dla dzieci 2-6

-*

Oriflame

Optikid

-*

Lacalut

Dla dzieci do 4 lat

-*

Logona

Logodent KIDS

-*

Aquafresh

Kids

-*

Elgydium

Junior

-*

Oral-B

Stages 2

-*

Bobini

Dla dzieci z fluorem

-*

Signal

Kids

-*

Colgate

Smiles 2-6

-**


Wartości RDA past do zębów dla dzieci w wieku przedszkolnym. * - brak jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony producenta/dystrybutora, ** - polityka firmy nie zezwala na podawanie takich danych, *** - wartość oszacowana na podstawie RDA węglanu wapnia - składnika ściernego pasty.

Żeby ząbki były zdrowe

Zdecydowana większość past na polskim rynku (poza pastami dla niemowląt i grupą kosmetyków naturalnych) zawiera w swoim składzie związki fluoru. Zazwyczaj pasty dla dzieci w wieku przedszkolnym zawierają 500 ppm (parts per million) fluoru, którego poziom wzrasta do 1000 ppm w pastach dla uczniów, i osiąga wartość 1500 ppm w pastach dla młodzieży i osób dorosłych. Wyjątkiem jest tu pasta Colgate Smiles 2-6 lat, zawierająca aż 1000 ppm fluoru. Podstawą dla zwiększonej zawartości fluoru w paście dla młodszych dzieci są doniesienia o wątpliwym działaniu kariostatycznym past o zawartości fluoru <500 ppm (a nawet <1000 ppm).

Fluor chroni przed próchnicą zębów, ponieważ sprzyja remineralizacji szkliwa i wzmacnia je, redukując ryzyko wystąpienia próchnicy o 20-30%  (przy szczotkowaniu co najmniej 2 razy dziennie). Jony fluoru zawarte w paście podstawiają się w miejsce grup OH- hydroksyapatytu, z którego zbudowane jest szkliwo, tworząc fluoroapatyt, związek twardszy i odporniejszy na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie próchnicowe. Proces ten nazywany jest posterupcyjnym dojrzewaniem. W większości past do zębów można znaleźć fluor w postaci fluorku sodu (NaF) lub aminofluorku (Olaflur lub Fluorinol)

a) Fluorek sodu b) Olaflur (źródło: Wikipedia)

 

Fluorek sodu to prosta sól nieorganiczna, w skład której wchodzi kation sodowy i anion fluorkowy. Olaflur to cząsteczka organiczna, zbudowana z hydrofobowego ogona i  hydrofilowej głowy z dwoma anionami fluorkowymi. Działanie obu substancji jest podobne, jednak ze względu na swoją strukturę chemiczną Olaflur obniża napięcie powierzchniowe śliny i równomiernie dociera do wszystkich powierzchni zębów.

Warto zwrócić uwagę na pasty do zębów zawierające w swoim składzie ksylitol (Xylitol), szczególnie gdy wybieramy pasty bez fluoru. Ksylitol to słodki w smaku alkohol polihydroksylowy, dawniej pozyskiwany z brzozy (stąd nazywany cukrem brzozowym). Nie ma określonego górnego limitu dziennego spożycia dla człowieka, co oznacza, że w świetle dzisiejszej wiedzy jest to substancja całkowicie bezpieczna.

Ksylitol (źródło: Wikipedia)

 

Ksylitol, mimo słodkiego smaku, nie stanowi pożywki dla bakterii próchnicowych, podnosi pH w jamie ustnej (co jest korzystne w procesie remineralizacji) i hamuje rozwój bakterii Streptococcus mutans, wywołujących próchnicę. Dzięki tym właściwościom jest zaskakująco skutecznym środkiem zapobiegającym próchnicy. Występuje w niektórych pastach do zębów, ale także w chusteczkach do przecierania niemowlęcych ząbków i innych specjalistycznych produktach (lizaki, spraye do ust, gumy do żucia).

Tekst: Chemical / bangla.pl
Napisz komentarz
Napisz komentarz jako gość lub zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta zarejestruj się teraz.
Użytkownik test2
Gość
Smile Big-Grin Confused Cool Angry Dizzy Heart Sad Smug Tongue Winking Crying Crying2 Don't-tell-Anyone Girl Goodbye Hug Drooling Laughing Ligthbulb Loser Music Nerd Love Not-Talking Party Sacred Scared Sick Sick2 Silly Sleeping Sleepy Smoking Straight-Face Thinking Whew Yawn Więcej
Imię lub nick:
Tak będzie podpisany Twój komentarz.
Jeżeli nic nie wpiszesz komentarz będzie podpisany jako "gość".
chcę otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach
chcę otrzymywać newsletter z informacjami o ciekawych opiniach, artykułach, produktach i zdjęciach
Użytkownik ~nie ksyitol
~nie ksyitol
dodano: 18-03-2017, 20:31
guzik prawda płukałem usta ksylitolem i nic gorzej jak po płynie do płukania ust Big-Grin
Użytkownik ~JOM :3
~JOM :3
dodano: 4-12-2016, 17:02
Confused Confused Confused Confused Confused Confused Confused Thinking Thinking Thinking Thinking Thinking Cool
Użytkownik ~wkolorzenieba
~wkolorzenieba
dodano: 17-03-2014, 0:02
Tak sobie czytam i czytam te komentarze. I mam wrażenie, że te pasty jemy a nie stosujemy. Jeśli chodzi o stężenia fluoru w dostępnych (w pierwszym lepszym sklepie) pastach, wahają się w granicach 0-1500 ppm (czyli od 0 do 0,15%) i w tych wartościach, odpowiednio stosowane nie powinny szkodzić (chyba, że dostarczamy naszemu organizmowi nadmiary tego pierwiastka z innych źródeł - w takim przypadku zawsze można wybrać pastę bez fluoru).
"Na stronie fluoridealert.org możemy dowiedzieć się, że fluor wywołuje genetyczne mutacje płodu i jest istotnym czynnikiem powstawania raka. "
Być może, ale nawet wspomniana mutacja płodu nie nastąpi (w wyniku przenikania przez łożysko), jeśli nie nie będziemy jedli past do zębów. Co zaś się tyczy rozwoju innych chorób, np. fluorozy szkieletowej - występuje w skrajnych przypadkach i wówczas, kiedy fluor dostarczany jest z wodą pitną/pożywieniem w nadmiarze i przez długi okres czasu.
Ograniczmy się do stosowania miejscowego past z fluorem - zgodnego z zaleceniami - a krzywdy ani dziecku, ani sobie nie wyrządzimy.
Użytkownik ~gilotyna
~gilotyna
dodano: 21-12-2013, 8:42
Do studentka:
To ja jeszcze tak szybko od siebie ... Nie mam pojęcia nic o leczeniu ani stomatologii bo nie chodziłem do szkoły medycznej ...
Natomiast wiem jedno, że kiedyś nei było tego wszystkiego, nie było past do zębów i ludzie radzili sobie bez problemu ziołami i innymi naturalnymi "kosmetykami". I dawali sobie super radę.
Sama piszesz, że lepiej umyć suchą szczoteczką niż byle jaką pastą. Ważne jest regularne wyczyszczanie a nie fluor czy zdzieranie szkliwa z zębów za pomocą ściernych cząsteczek w pastach.

Temat szczepień ... Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Hiszpania, Austria - tutaj nie ma obowiązkowych szczepień ... a u nas za brak są kary ... dziwne ...
W Niemczech 1/3 populacji nie ma szczepień przed pójściem do zerówki ...

Cieszę się, że niektóre przedszkola odeszły od fluoryzacji i społeczeństo coraz bardziej się edukuje dzięki takim portalom jak ten !

Można o tym pisać dużo i o innych rzeczach jak mięso, NABIAŁ !! itd. ...

Wesołych Świąt wszystkim Smile
Użytkownik ~Renata
~Renata
dodano: 24-09-2013, 8:29
Ja używam Ajona, ok. 11 zł, mała wydajna tubka bez fluoru z samych ziół, bardzo dobrze odświeżą i nie pieką mnie dziąsła jak po obrzydliwych reklamowanych maziach!Od najmłodszych lat myłam zęby dwa razy dziennie bardzo dokładnie pastami z fluorem i nie uchroniły mnie od próchnicy, teraz, kiedy rzuciłam toksyczny fluor wcale częściej nie chodzę do dentysty i mam zęby.
Użytkownik ~Ja
~Ja
dodano: 13-09-2013, 15:28
Do studentka

Widze ze jestes niedoinformowana i niedouczona. Jak chcesz wiedziec to juz dawno udowdniono szkodliwosc i to slaska am to zrobila. Poza tym w latach miedzywojennych i w czasie wojny pasta taka byla oznaczona radiative. Fluor jest efektem ubocznym podczas uzywania pierwiastkow rozszczepialnych i jako taki nie wiadomo co z nim robic po. Dodawano do wody a pozniej do past. W Belgii od przyszlego roku bedzie calkowity zakaz uzywania fluoru a od lat 80 cywilizowany swiat zakazal fluoryzacji!!!!
Użytkownik ~studentka
~studentka
dodano: 13-06-2013, 18:03
Widzę, że osoby wypowiadające się w tym temacie nie mają bladego pojęcia o histologii zęba i generalnie o stomatologii. Głównym elementem budulcowym szkliwa jest hydroksyapatyt, który jest niszczony przez kwasy w pokarmie i bakterie próchnicotwórcze. Fluor wnika w strukturę zęba i odbudowuje ją poprzez tworzenie fluoroapatytów. Dzięki temu zapobiega w pewien sposób próchnicy i erozji zębów. Dodatek fluoru jest kontrowersyjny, ale przez wiele wiele lat nic na temat jego szkodliwości nie udowodniono. Przed fluorem nie da się uciec, więc zrezygnowanie z past do zębów z dodatkiem fluoru "bo to jest strasznie szkodliwe i samo zło" jest śmieszne. W takim razie nie możemy również pić wody, mleka, bo one też są fluorowane. Zawartość fluoru w paście jest tak dobrana, aby przy codziennym szczotkowaniu i używaniu źródeł egzogennych nie doszło do fluorozy (nadmiar fluoru w organizmie). Dlatego właśnie dzieci nie powinny używać past dla dorosłych, bo jest w nich inna zawartość tego związku. Tak naprawdę wyrządzamy sobie większą krzywdę w zupełnie inny sposób - poprzez niepoprawne nawyki higieniczne, złe metody szczotkowania, zbyt rzadkie szczotkowanie niż poprzez stosowanie past z fluorem. Ktoś wyżej zadał pytanie "dlaczego skuteczność past z fluorem to tylko 20-30%?". Bzdura! Tak naprawdę w szczotkowaniu zębów chodzi głównie o mechaniczne, a nie chemiczne oczyszczanie powierzchni szkliwa i mechaniczne usuwanie bakterii w płytce nazębnej. Pasta do zębów ma tylko wspomagać ten efekt. Znajdują się tam właśnie preparaty kontrolujące odkładanie płytki nazębnej, regulujące pH, środki antyseptyczne, czy tak jak fluor - odbudowujące szkliwo. Oczywiście co za dużo to niezdrowo, jak we wszystkim. Więc lepiej prawidłowo umyć zęby "suchą" szczoteczką niż byle jak pastą. Dlatego nie ma co się bać fluoru. Lepiej bać się swojego rozumu i wierzenia we wszystkie głupoty, które ktoś gdzieś palnie (tak jak afera ze szczepieniem dzieci - ktoś napisał pracę opartą na błędnych wynikach a ludzie uparcie w to wierzą, wyrządzając swoim dzieciom krzywdę).
Użytkownik ~studentka
~studentka
dodano: 13-06-2013, 18:02
Widzę, że osoby wypowiadające się w tym temacie nie mają bladego pojęcia o histologii zęba i generalnie o stomatologii. Głównym elementem budulcowym szkliwa jest hydroksyapatyt, który jest niszczony przez kwasy w pokarmie i bakterie próchnicotwórcze. Fluor wnika w strukturę zęba i odbudowuje ją poprzez tworzenie fluoroapatytów. Dzięki temu zapobiega w pewien sposób próchnicy i erozji zębów. Dodatek fluoru jest kontrowersyjny, ale przez wiele wiele lat nic na temat jego szkodliwości nie udowodniono. Przed fluorem nie da się uciec, więc zrezygnowanie z past do zębów z dodatkiem fluoru "bo to jest strasznie szkodliwe i samo zło" jest śmieszne. W takim razie nie możemy również pić wody, mleka, bo one też są fluorowane. Zawartość fluoru w paście jest tak dobrana, aby przy codziennym szczotkowaniu i używaniu źródeł egzogennych nie doszło do fluorozy (nadmiar fluoru w organizmie). Dlatego właśnie dzieci nie powinny używać past dla dorosłych, bo jest w nich inna zawartość tego związku. Tak naprawdę wyrządzamy sobie większą krzywdę w zupełnie inny sposób - poprzez niepoprawne nawyki higieniczne, złe metody szczotkowania, zbyt rzadkie szczotkowanie niż poprzez stosowanie past z fluorem. Ktoś wyżej zadał pytanie "dlaczego skuteczność past z fluorem to tylko 20-30%?". Bzdura! Tak naprawdę w szczotkowaniu zębów chodzi głównie o mechaniczne, a nie chemiczne oczyszczanie powierzchni szkliwa i mechaniczne usuwanie bakterii w płytce nazębnej. Pasta do zębów ma tylko wspomagać ten efekt. Znajdują się tam właśnie preparaty kontrolujące odkładanie płytki nazębnej, regulujące pH, środki antyseptyczne, czy tak jak fluor - odbudowujące szkliwo. Oczywiście co za dużo to niezdrowo, jak we wszystkim. Więc lepiej prawidłowo umyć zęby "suchą" szczoteczką niż byle jak pastą. Dlatego nie ma co się bać fluoru. Lepiej bać się swojego rozumu i wierzenia we wszystkie głupoty, które ktoś gdzieś palnie (tak jak afera ze szczepieniem dzieci - ktoś napisał pracę opartą na błędnych wynikach a ludzie uparcie w to wierzą, wyrządzając swoim dzieciom krzywdę).
Użytkownik ~Markowski
~Markowski
dodano: 20-03-2013, 11:52
Fluor nie ma żadnego prozdrowotnego wpływu na zęby, używany jest dlatego, żeby osłabić działanie podwzgórza. Powinniśmy wiedzieć, że podwzgórze to mały gruczoł, który znajduje się pomiędzy lewą i prawą półkulą mózgu. Jego rolą jest produkowanie melatoniny, która kontroluje wzrost oraz odpowiedzialna jest za powstrzymywanie snu w ciągu dnia i za utrzymywanie naturalnego cyklu. Prawdopodobnie ma także wpływ na zapobieganie różnym chorobom, w tym rakowi. Jeżeli w organizmie znajduje się większa ilość fluoru, wywołuje to ciężkie zaburzenia funkcjonowania. We wczesnym dzieciństwie prowadzi do wystąpienia symptomów dojrzewania i zmniejsza siłę obronną organizmu przeciwko wolnym rodnikom. Na stronie fluoridealert.org możemy dowiedzieć się, że fluor wywołuje genetyczne mutacje płodu i jest istotnym czynnikiem powstawania raka. Wiele badań dowodzi, że fluor jest odpowiedzialny za powstanie raka kości.
Użytkownik ~real
~real
dodano: 9-03-2013, 1:48
W pastach jest fluorek sodu, a wiadomo że u zwierząt z najtwardszymi kłami występuje fluorek magnezu. Dawniej używano boraksu(bor) w pastach zamiast fluoru. Wystarczy porównać na wikipedii która z tym 3 substancji jest bardziej szkodliwa. I czemu skuteczność pasty z fluorem to tylko 20-30% ?
Użytkownik ~Dominikw
~Dominikw
dodano: 12-01-2013, 2:42
Fajnie że coś słyszycie potem poczytajcie ... a nie piszcie głupot, że fluor szkodzi, jak zawsze ważne jest stężenie, każdy pierwiastek do pewnego X jest niezbędny , a powyżej szkodzi. Myślcie to nie boli. Postaram sie uzyskać dane o RDA, firmy, które tego nie podają należy unikać i tyle.
dodano: 24-10-2012, 12:38
ja również słyszałam, że fluor wcale nie jest zdrowy dla organizmu. powstaje podczas produkcji aluminium, nie można go nigdzie tak po prostu wyrzucić i 'wpycha' się go do past mówiąc, że to dla zdrowia...
dodano: 13-10-2012, 20:33
Nigdy nie zwracałam na RDA w paście do zębów :/
Od teraz zacznę i raczej nie kupię pasty na której nie będzie to oznaczone bo w efekcie okaże się,że nie mam szkliwa :/
dodano: 30-08-2012, 9:26
z przyjemnością przeczytałam cały artykuł ;-)
dodano: 17-07-2012, 16:07
ciekawy artykuł
dodano: 18-05-2012, 11:54
We wszystkich pastach do zębów dodają za dużo fluoru,pytanie po co?Nie potrzebujemy go w takich ilościach,ponoć dodawany jest też do czarnej herbaty.Odpowiedz jest tylko jedna:aby kontrolować ludzi i truć ich.
Użytkownik ~Mirek
~Mirek
dodano: 13-05-2012, 17:27
Jest świetna pasta do zębów bez fluoru, za to z aloesem i propolisem pszczelim. To pasta Bright firmy Forever. Polecam, kupiłem już kolejny raz na /usunięto link/
Użytkownik ~Ania
~Ania
dodano: 9-05-2012, 12:38
dlaczego nie piszecie jak bardzo własnie ten fluor jest szkodliwy dla zębów????I to w szczególnosci dla dzieci.Fluor ma dużo więcej szkodliwosci niż ołów!!!!!!!!!!!!!!!!!dlatego my używamy pasty bez fluoru...
Użytkownik ~asia80
~asia80
dodano: 14-02-2012, 9:23
Ot-dzisiejszy świat. Wszyscy w pogoni za "filmowym" wyglądem (firmy i konsumenci) zgubili rozum. Kiedyś ludzie nie nadużywali tych wszystkich szkodliwych specyfików i szkliwo się tak bardzo nie niszczyło.. W tym zestawieniu pominięto Laverę, która ma w ofercie ekologiczną pastę do zębów w wersji dla dorosłych i dla niemowląt:/link/Używanie takich past to przynajmniej mniejsze zło..
Użytkownik ~lool
~lool
dodano: 15-01-2012, 16:09
fluor jest bardzo niezdrowy, a w pastach stosowany do ogłupiania społeczeństwa ->patrz amerykanie
dodano: 7-12-2011, 22:47
Kiedyś na Discovery w programie "Jak to jest zrobione" była produkcja pasty do zębów. Zaczynało się od ładowania ton żwiru i kamieni na wywrotki. Potem to było drooooobno mielone. Bo podstawowym elementem past są elementy ścierne. Tylko kto by wpadł na to że to mielony żwir i kamienie Smile
dodano: 28-04-2011, 11:45
Bardzo ciekawy artykuł. Szkoda tylko, że tak trudno wyciągnąć prawdziwe dane od producentów. To mi nasuwa myśl, że pewnie mają coś do ukrycia.