zgłoś błąd lub sugestię

Trądzik dorosłych - jak pielęgnować skórę dojrzałą z trądzikiem?

dodaj komentarz
Redakcja Bangla.babyonline.pl/ mk, wtorek, 12 września 2017


fot. Fotolia


Trądzik dorosłych to problem dermatologiczny, który może dotyczyć 54% kobiet oraz 40% mężczyzn. Przebieg choroby może mieć różne nasilenie. Jej objawy mogą zaostrzyć się w skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, ale nie tylko. Sprawdź, jakie czynniki wywołują lub nasilają trądzik dorosłych. Jak pielęgnować skórę z trądzikiem? Jakich składników aktywnych powinny unikać osoby z cerą dojrzałą i trądzikową?

Jakie czynniki wywołują lub nasilają trądzik dorosłych?

Do czynników wywołujących lub nasilających trądzik dorosłych możemy zaliczyć m.in.:

  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry – wiele kobiet przykłada bardzo dużą uwagę do własnego wyglądu i na własną rękę próbuje usunąć powstałe na skórze zmiany. Stosują w tym celu najróżniejsze preparaty wysuszające i przeciwtrądzikowe. To z kolei może prowadzić do nasilenia dolegliwości i przejścia w postać Acne excoriae (trądzik z zadrapania, inaczej przeczosowy). W tym stadium nie wiadomo już, co jest rzeczywistą chorobą, a co efektem samodzielnych prób pozbycia się zmian;
  • zmiany hormonalne - czynniki hormonalne, konkretnie hormony płciowe, uważa się za jedną z podstawowych przyczyn trądziku dorosłych. Wiele kobiet obserwuje nasilenie dolegliwości w drugiej połowie cyklu;
  • infekcje – u niektórych dorosłych sporadycznie zmiany skórne pojawiają się lub zaostrzają po przebytych infekcjach;
  • drażnienie skóry przez ubranie dotykające szyi i dolnych partii twarzy – stąd nasilenie się objawów trądziku jest najczęstsze w okresie jesienno-zimowym;
  • stres - podczas stresu z zakończeń nerwowych w skórze uwalniają się neuropeptydy (przekaźniki komórkowe), przyczyniające się do wydzielania czynników prozapalnych, odgrywających w patogenezie trądziku kluczową rolę;
  • błędy dietetyczne oraz indywidualne nietolerancje pokarmowe.

Gdzie najczęściej pojawiają się zmiany skórne w trądziku dorosłych?

Zmiany w trądziku dorosłych występują najczęściej w dolnych partiach twarzy i okolicach podbródka w postaci zapalnych guzków, rzadziej wypełnionych ropą krost. Bezpośrednią przyczyną tych zmian jest zablokowanie ujścia gruczołu łojowego i podrażnienie spowodowane działaniem niektórych składników łoju. Obecnie uważa się, że wpływ na powstawanie zmian w trądziku ma nie tylko nadmierny łojotok, ale przede wszystkim zmiany w składzie łoju, obserwowane także u osób bez wyraźnych cech przetłuszczania się skóry.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem dorosłych?

Niewłaściwa pielęgnacja skóry może być przyczyną pojawienia się trądziku lub zaostrzenia zmian skórnych, dlatego odgrywa ona ogromną rolę w leczeniu trądziku. Podstawą właściwej pielęgnacji skóry z trądzikiem jest właściwy dobór kosmetyków. Nie jest to łatwa sprawa – kosmetyki do cery dojrzałej (przeciwzmarszczkowe, regenerujące etc.) mogą podrażniać skórę, która po 25. roku życia staje się coraz cieńsza, delikatna i bardziej wrażliwa.
Pielęgnacja skóry trądzikowej u osób dorosłych to przede wszystkim właściwe oczyszczanie skóry. Aby dokładnie oczyścić skórę, należy do samego mycia stosować kilka preparatów:

  • środek do demakijażu,
  • preparat do mycia,
  • płyn do tonizacji,
  • peeling enzymatyczny lub ziarnisty, który - niesłusznie - uważa się za kosmetyk specjalny, do okazjonalnego stosowania. Tak naprawdę peelingi do domowego stosowania powinny być preparatem uzupełniającym codzienny rytuał dokładnego mycia skóry. Powierzchowne przetarcie twarzy wacikiem, nawet z najlepszym środkiem do zmywania jest niewystarczające, ze względu na fakt, że zmiany trądzikowe powstają głęboko w porach skóry.

Na powierzchni naskórka gromadzi się codziennie zrogowaciała warstwa, która w przypadku zdrowej skóry ulega złuszczaniu. U osób z problemem trądziku ta warstwa zrogowaciała jest dużo grubsza i dlatego w pielęgnacji skóry trądzikowej u osób dorosłych tak dobrze sprawdzają się peelingi chemiczne do stosowania codziennego, z kwasem migdałowym czy laktobionowym. Tego typu peelingi działają skutecznie, ale delikatniej niż na przykład preparaty polecane do pielęgnacji trądziku młodzieńczego.
Najlepsze są kosmetyki ze składnikami działającymi korzystnie zarówno w przypadku skóry dojrzałej, jak i trądzikowej. Niestety preparaty przeciwzmarszczkowe mogą trądzik zaostrzać, a preparaty przeciwtrądzikowe nie mają działania przeciwzmarszczkowego. Stąd najlepiej stosować te kosmetyki, które zawierają składniki o podwójnym działaniu, czyli nawilżająco-przeciwstarzeniowym i przeciwtrądzikowym.

Doskonałym rozwiązaniem dla osób dorosłych ze skórą trądzikową i jednocześnie (zgodnie z wiekiem) wrażliwą i suchą, jest stosowanie kosmetyków zawierających różne bioflawonoidy, czyli polifenole, pochodzące z liści drzewa oliwnego. Składniki te wykazują silnie działanie antyoksydacyjne - chronią komórki skóry przed stresem oksydacyjnym, będącym najważniejszym sprawcą procesów fotostarzenia. Działają także przeciwzapalnie, a ograniczenie stanu zapalnego to także najważniejszy kierunek działania skutecznych preparatów przeciwtrądzikowych.

Bioflawonoidy hamują przemiany w obrębie kwasów tłuszczowych łoju - chronią deficytowy w skórze trądzikowej kwas linolenowy i przeciwdziałają powstawaniu drażniących kwasów tłuszczowych, wywołujących zmiany zapalne w trądziku. Dodatkowo, dzięki działaniu wybielającemu, który spowalnia powstawanie melaniny, następuje szybsze gojenie zmian potrądzikowych, takich jak np. przebarwienia pozapalne. Wyciąg z liści drzewa oliwki słynie także z ograniczania rozwoju bakterii, co ma znaczenie ze względu na zmiany krostkowe (zakażenie bakteryjne), pojawiające się w niektórych postaciach trądziku. Efekty stosowania preparatów z tym wyciągiem są porównywalne do efektu miejscowego zastosowania niektórych antybiotyków.

Warto pamiętać, że preparaty przeznaczone do skóry dojrzałej z problemem trądziku, oprócz głównego składnika o dwukierunkowym działaniu, powinny być wzbogacone o dodatkowe komponenty przeciwtrądzikowe, zwłaszcza regulujące wydzielanie sebum czy zmniejszające pory, jak również składniki zapobiegające starzeniu skóry, jak np. filtry UV. Należy pamiętać również o tym, że jakkolwiek jednoczesna walka ze starzeniem skóry i trądzikiem dorosłych nie należy do najłatwiejszych, to przy codziennym stosowaniu odpowiednich preparatów, co jest niezbędnym elementem rutyny pielęgnacyjnej, może być walką wygraną.


Ważne! Osoby z trądzikiem dorosłych powinny unikać preparatów zawierających kwasy owocowe oraz retinol. Oba te składniki mają wiele zalet, ale jedną podstawową wadę: mogą podrażniać delikatną i często wysuszoną skórę (cecha skóry dojrzałej).
Osoby z trądzikiem dorosłych powinny unikać kosmetyków przeznaczonych do skóry trądzikowej młodzieńczej. Zamiast mocno i szybko działających kwasów owocowych można wybrać delikatniej działające kwasy polihydroksylowe. Zamiast "młodzieżowego" płynu do zmywania skóry trądzikowej, lepiej sięgnąć po płyn przeznaczony dla skóry wrażliwej.

Tekst powstał na podstawie artykułu dr n. med. Marii Noszczyk (Melitus Lecznica Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging) przygotowanego na zlecenie marki Iwostin. Skróty, śródtytuły i tytuł pochodzą od redakcji.

Tekst: Redakcja Bangla.babyonline.pl/ mk
Napisz komentarz
Napisz komentarz jako gość lub zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta zarejestruj się teraz.
Użytkownik test2
Gość
Smile Big-Grin Confused Cool Angry Dizzy Heart Sad Smug Tongue Winking Crying Crying2 Don't-tell-Anyone Girl Goodbye Hug Drooling Laughing Ligthbulb Loser Music Nerd Love Not-Talking Party Sacred Scared Sick Sick2 Silly Sleeping Sleepy Smoking Straight-Face Thinking Whew Yawn Więcej
Imię lub nick:
Tak będzie podpisany Twój komentarz.
Jeżeli nic nie wpiszesz komentarz będzie podpisany jako "gość".
chcę otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach
chcę otrzymywać newsletter z informacjami o ciekawych opiniach, artykułach, produktach i zdjęciach